Otantik Kıl Çadır

Türk kültüründe önemli bir yeri olan kıl çadırlar özellikle yaylalarda konaklayan Yörüklerden günümüze kadar ulaşmıştır. Kıl çadır günümüzde otantik özelliklere sahip olduğundan dolayı özellikle cafe ve restaurant gibi işletmelerde de sık sık kullanılmaktadır. Farklı dokusuyla görenlerde hoş bir etki bırakan otantik kıl çadır mekânlarda değişik bir hava yaratmakta ve görenlerin ilgisini çekebilmektedir.

 

Kıl Çadır Özellikleri Nelerdir?

Kıl çadırın en önemli özelliklerinden biri soğuk havalara karşı etkili olmasıdır. İçerinin sıcağını koruyan ve dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini engelleyen özelliği sayesinde özellikle kış aylarında cafelerde tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Kıl çadırın bilinen diğer özelliklerinden biri de akrep gibi zehirli hayvanlara karşı da koruyucu olmasıdır. Bilindiği gibi kıl çadır keçi yünlerinden yapılmaktadır. Kendine özgü doğal özelliği ile dışarıdaki zararlı böceklere karşı da etkilidir.

 

Kıl çadır her ne kadar soğuk havalara karşı etkili olsa da aynı zamanda gölgelenmek amacı ile de kullanılmaktadır. Kenarlarının açık ya da pencereli bir şekilde kullanılması ile de yaz mevsimine de uyumlu hale getirilebilmektedir.

 

Kıl Çadır Nasıl Kullanılmaktadır?

Kıl çadırın suya ve ısıya dayanıklı olması nedeni ile özellikle dış mekânlarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu nedenle de özellikle cafe işletmecileri tarafından tercihe dilen bir ürün olma özelliği taşımaktadır. Kıl çadırlarında şark köşesi dekorasyonları ile otantik bir dekorasyon ortamı çıkarılabilmektedir. Bu da yerli ve yabancı pek çok turistin dikkatini çekmektedir.