Kıl Çadırı Nedir?

Çadır kelime anlamı olarak; keçe, deri ya da sık dokunmuş kalın bezden yapılan, direklerle tutturulan, türlü biçimlerde olabilen, sökülüp taşınabilen barınak demektir. Kıl çadırı ise genellikle turizm bölgelerinde kullanılan bir çadırdır. Yaz aylarında serin olması kış aylarında da sıcak tutması nedeni ile tercih edilmektedir.

 

Kıl Çadırı Nedir?

Kıl çadırı, Osmanlı döneminden beri kullanılan, yaz aylarında serin olması, kış aylarında da sıcak tutması, yağmur ve yağış geçirmemesi gibi özellikleri ile anılan korunma ve çadır ürünleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin birçok bölgesindeki koyun kıllarının toplanarak iplik haline getirilmesi ile meydana getirilen bir çadır türüdür. Üzerindeki dokusu sayesinde, akrep ve yılan gibi hayvanları kendisinden uzak tutmaktadır. Kıl çadırının diğer adı Yörük çadırıdır. Kıl çadırı çoğunlukla gölgelenme amaçlı kullanılır. Eski yıllarda göçebelerin kullandığı bu çadırlar günümüzde modern bir hale getirilerek oldukça farklı alanlarda da insanların hizmetinse sunulmaktadır. Kafe ve restoran açmak isteyen kişiler için fiyatı açısından en uygun sistemlerden biridir. Bu çadırın yararını bilen ve hesaplı bir şekilde uygun bölgelere yaptıran kişiler bu tür ortamlarda birçok müşteri ağırlamaktadır. Kıl Çadırları, bulunduğu ortamda otantik bir görüntü oluşturması nedeni ile kişilerin dikkatini çekmekte ve kullanılmaktadır.

 

Kıl çadırları son zamanlarda özellikle Akdeniz bölgesinde sahilde bulunan işletmelerde ve lüks otellerde kullanılmaktadır. Farklı boylarda ve büyüklüklerde olan bu kıl çadırları sipariş üzerine üretilmekte olup; aynı zamanda kurulumu da fiyat dâhilindedir.