Kıl Çadırı Kumaşı

Kıl Çadırı nedir?

Kıl çadırı çadırların atası olarak bilinir. Orta Asya’da göçebe olarak yaşayan Türklerin kullandığı ve günümüze kadar gelen, Türk kültürünü temsil eden en önemli yapılardan birisidir.

 

Yörük çadırı olarak da bilinen bu çadır tarihin her döneminde Türklere yurt olmuş ve özgür yaşamın bir simgesi haline gelmiştir. Osmanlılarda ve Selçuklularda padişahların ve beylerin kullandığı büyük ve süslü kıl çadırlarına otağ adı verilmiş ve tüm dünyada tanınmasına yol açmıştır.

 

Kıl Çadırının Özellikleri;

Kıl Çadır Kumaşı keçi kılından üretilmekte olup, sıcak ve soğuk havayı muhafaza etmesiyle bilinir. Aynı zamanda ıslandığında genleşen yapısı sayesinde yağmur ve kar suyunu içeri sızdırmaz, aynı şekilde sıcakta büzülerek içeri hava girmesini sağlayarak serin bir ortam oluşmasını sağlar, yani doğal bir klima vazifesi görür.

 

Keçi kıllarının işlenerek kumaş haline getirilmesi ile son derece sağlam ve kullanışlı çadırlar üretilir. Bunların yanında kumaşın yapısı ve özellikleri yılan, akrep ve her türlü haşereyi uzak tutar. Kolay sökülmesi, kurulması ve taşınması da başlıca tercih sebeplerinden bazılarıdır.

 

Kullanım Alanları;

Zamanında tüm yaşamı içine sığdıran kıl çadırları günümüzde daha çok turistik mekânlarda kafe, restoran ve sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Estetik ve otantik görünümü sayesinde her yere ve her koşula kolaylıkla uyum sağlayan kıl çadırları her türlü gezici faaliyet içinde ilk olarak tercih edilen çadır türlerinden birisidir.