Kıl Çadır Üretimi

Kıl Çadırı Nedir?

Kıl çadırı Orta Asya’dan günümüze ulaşan Türk kültürünü temsil eden en önemli yapı taşlarından birisidir. Özgürlüğüne çok düşkün olan ve göçebe bir hayat tarzını benimseyen eski Türk kavimlerinin vazgeçilmezi olan kıl çadırları, Orta Asya’dan Selçuklulara, Osmanlılara kadar her dönem sıklıkla kullanılmış ve tüm dünyanın Türk çadırı olarak kabul ettiği ve kullandığı bir çadır olmuştur.

 

Nasıl Üretilir?

Kıl Çadırı Üretimi sadece keçi kılı kullanılarak yapılmaktadır. Bu kıllar toplanarak işlenir ve dokuma haline getirilir ve daha sonra bu dokumalarla sağlam bir kumaş elde edilir ve çadırın hammaddesi oluşturulur. Çadırın büyüklüğüne göre direkler üzerine monte edilir ve kazıklar çakılarak yere sabitlenir. İstenilen ebatlarda üretimi yapılabilen bu çadırlar sağlamlığı ve kullanışlı olması bakımından tercih edilen ürünlerdir.

 

Özellikleri Nelerdir?

İçinin yazın serin kışın sıcak olması en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Ayrıca keçi kılının özelliğinden dolayı yağmur ve kar suyunu içeri sızdırmaz, yazın hava alan dokusu sayesinde daima serin ve temiz bir hava sağlar. Doğal klima özelliğinin dışında yılan, akrep ve her türlü haşereyi uzak tutan bir yapısı vardır.

 

Tercih edilmesini sağlayan diğer bir özelliği ise son derece kolay sökülüp tekrar kurulabilmesi ve taşınmasının rahat olmasıdır. Gösterişli ve görkemli olabildiği gibi sade ve zarifte olabildiği için her amaca uygun kullanılabilmesi de özelliklerinden bir tanesidir. Daha çok turistik bölgelerde kullanılan kıl çadırları, cafe, restoran ve sergi alanı gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.