Kıl Çadır Özellikleri

Tarihteki yeri;

Orta Asya’da yaşayan ve göçebe hayat tarzını benimsemiş olan Türk kavimleri yaşamlarını kıl çadırlarında sürdürmüş ve gittikleri her yere çadırlarını da götürmüştür. İlk kez Orta Asya Türkleri tarafından bulunan ve kullanılan kıl çadırları günümüze kadar gelmiş olan en büyük kültürel özelliklerimizden birisidir.

 

Özellikleri;

Tarihten günümüze uzanan yolculukta kıl çadırını vazgeçilmez yapan birçok unsur vardır. Başlıca Kıl Çadır Özellikleri keçi kılından üretilmesi ve sıcak soğuk havayı geçirmemesidir. Bunların yanında ıslandığında şişerek tüm hava deliklerini kapatması sonucu yağmur ve kar suyunu içeri almaması aynı zamanda kuruduğunda içerde sürekli bir hava sirkülâsyonu oluşturması, böylece doğal bir klima görevi görmesi, üretildiği malzemenin doğası gereği yılan, akrep ve benzeri haşereleri uzak tutması önemli özelliklerindendir. Ayrıca kolay sökülüp kurulması ve her yere rahatlıkla taşınabilmesi de tercih nedenlerinden bazılarıdır. Yörük çadırı olarak da bilinen bu çadırlar tarih boyunca atalarımıza yurt olmuş ve onların mirası olarak bizlere kadar ulaşmıştır.

 

Kullanım alanları;

Günümüzde daha çok turistik mekânlarda kullanılan kıl çadırları, yazın serin kışın ise sıcak olmaları bakımından her türlü sergi, cafe ve restoran işlerinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda gezici sirk ve gösteri mekânı olarak da sıkça tercih edilen bu çadırlar, hala göçebe hayatı yaşayan insanlar tarafından da kullanılmaktadır. Çadırların atası olarak bilinen kıl çadırları gelişen teknoloji sayesinde daha çok uzun yıllar kullanılmaya devam edecektir.