Bizden Haberler

Kıl Çadır Nasıl Yapılır?

Kıl çadır, insanlık tarihi boyunca bilinen en eski çadır türü olup; ilk olarak Orta Asya‘da eski Türk’ler tarafından kullanılmıştır. Asya ülkelerinin genellikle hepsinde görülür ve Türk çadırı olarak da bilinir. Renkleri siyah ve boz renklidir çoğunlukla. Kıl çadır Anadolu’ya Türklerin gelmesiyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü Anadolu’ya gelen Türkler hayvancılıkla uğraşmışlar ve kendilerine ev olarak keçilerin kıllarından elde edilen kara çadır da denilen kıl çadırları kullanmışlardır.

 

Kıl Çadır Nasıl Yapılır?

Kıl çadırın hammaddesi keçi kılıdır. Uzun tüylü keçilerin tüyleri tercih edilir. Yüksek dağlarda otlayan keçilerin tüyleri uzun olması için yaklaşık bir yıl bekledikten sonra kesilmektedir. Uzun tüyler dokumada kolaylık sağladığı için tercih edilir. Keçilerin kesilen kıllarının hepsi tek tek renklere göre seçilir, elden geçirilir. Eskiden Yörükler elde dokuyarak yaparlardı bu işlemi. Günümüzde bu uzun keçi kılları dokuma tezgâhlarında ip haline getirilir.

 

Daha sonra bu kıl iplikler belli bir sıraya dizilir. Daha sonra tezgâhlarla dokunarak kıl çadır kumaşı elde edilir. Modeline göre kesilip dikilerek çadırın şekli elde edilir. Kıl çadırın kurulumunu yapmak da en az dikimi kadar zordur. Eğer, direk üzerine kurulacaksa çadırın içindeki astarlara tutturularak iplerle gerdirilir. Eğer kıl çadır demir üzerine kurulacaksa, önce iskeletle çadırın şekli belirlenir. Belirlenen iskelete göre üzerine kıl çadır kumaşı montajı yapılır. İşte böylece kıl çadır elde edilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir