Kıl Çadır İmalatı

Kıl çadırlarının üretimi ve hazırlanışı el dokuması ve fabrika dokuması şeklinde ayrılır. Daha hızlı ve çok sayıda kıl çadırının üretimi için fabrika dokumaları tercih edilmektedir. Kıl çadırlarının genel olarak kullanımı, coğrafi bölgelerin iklim koşullarına göre değişmektedir. Yaylacılık ve hayvancılığın çokça yapıldığı bölgelerde kıl çadır imalatı daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Kıl çadırları geçmişten günümüze kadar hala kullanımı sürdürülen yöresel bir konaklama şeklidir. Kıl çadırlarının imalatı hayvancılık yapılan bölgelerde daha çok gelişmiştir Bu bölgelerdeki imalatlar hayvanların yünlerinden yararlanmaktadır. Kıl çadırının, her mevsime ve coğrafyaya uygun imalatları ile yüksek yayla ve engeli bölgelerde konaklama ihtiyacı daha kolay hale getirilmiştir.

 

Kıl Çadırının Kullanıldığı Alanlar;

İklim ve coğrafya göz önünde bulundurularak genel olarak yayla kesimlerinde kullanılır. Büyük şehirlerde ise daha çok yöresel ve kültürel tanıtımlarda kullanılmaktadır. İklimi ılık ve yağışlı olan bölgelerde daha yoğun halde görülmektedir. Hayvancılık yapıla yüksek tepelerde, konar göçer yaşam alanlarında tercih edilen çadır türüdür.

 

Kıl çadırının imalatı genel olarak büyük şehir fabrikalarında gerçekleştirilir. Bu fabrikalardan diğer bölgelere havale ve gönderimleri yapılmaktadır. El dokuma çadırlarının yapımı geç biteceği için fabrika imalatları tercih edilmektedir. Kıl çadırının ham maddesi; kıl keçisinden elde edilen yünlerdir. Yapay ipliklerden üretimi, ihtiyaç ve yöresel tanıtım amaçlı kullanılacağı zaman yapılmaktadır. Bir yaşam alanı oluşturulmak istendiğinde barınma ihtiyacının karşılanması durumlarında kıl keçisi yünü kullanılır.