Kıl Çadır Fiyatları

Yaşadığımız dünyada geçmişten bu yana insanoğlunun en önemli görevlerinden birisi barınak kurmaktır. İnsanoğlu hayatta kalması için gerekli olan hayati şeylerin başında ateş, barınma ve korunma duyguları gelmektedir. Özellikle geçmişten bu yana barınma çeşitleri sürekli olarak değişmektedir. Eskiden atalarımız kıl çadırından barınma alanları oluşturmuşlardır. Günümüzde dahi bu kıl çadırları kullanılmaktadır.

 

Kıl Çadırlarının Kullanım Alanları

Bu kıl çadırları Yörükler, göçebeler veya yerleşik hayata sahip olan insanlar tarafından sıkça kullanılmıştır. Son zamanlarda ülkemizde turistlik amaçlı olarak kurulan yerlerde kıl çadırları da kurularak değişik bir ortam hedeflenmiştir. İnsanların geçmişi ile bağ kurmasına vesile olan bu ortamlar kültür eğitimi açısından da son derece önem arz etmektedir.

 

Kıl Çadırının Fiyatları

Zamanımızda çoğu yere kurulumu gerçekleştirilen kıl çadırların belirli bir fiyatı bulunmamaktadır. Bu fiyatlar kurulacak olan yerin konumu, kullanılacak ham maddenin kalitesi ve boyutları ile birlikte değişkenlik göstermektedir. Kullanılan motiflerde bile fiyat farklılığı meydana gelmektedir.

 

Kıl Çadırının Özellikleri

Günümüzde hemen hemen her yerde karşımıza çıkan kıl çadırları Yörükler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çadırların en önemli özelliği dış ısıyı iç kısma iletmeme, iç ısının da dışarıya geçmemesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile insanlar her türlü doğa şartında bu ortamlarda kalabilmektedirler. Bu avantaj sayesinde insanoğlunun faydalı amaçları için kullanılmaktadır. Kıl çadırlarının kuruluşu hızlı ve hafif olmasından dolayı fayda sağlamaktadır.